İftar ve Sahur Yemeği

464.633 kişi
img
RAMAZAN RUHUNU MAHALLELERE TAŞIDIK Iftar sofralarının bereketi paylaşılmasında gizlidir. Geleneklerimizi yaşatmak için iftar sofralarımızı mahallelere taşıdık. Her akşam en az bir mahallemizde binlerce vatandaşımızı ağırladığımız iftar sofralarımızı kurduk. Paylaşmanın hazzına, iftar saatine kadar masa başında süren sohbetlerin tadına varıyoruz. Birlikte yapılan yemek duasında temennilerimiz aynı: “Allah ağzımızın tadını bozmasın”.

Aşure

378.000 Adet
img
Her yıl, Muharrem ayının gelmesiyle mahallelerde, ibadethanelerde ve pazar alanlarında toplam 378 bin kişiye aşure ikramı yaptık. Farklılıkların zenginlik kabul edildiği Sarıyer’de, farklı tatların bir araya gelerek oluşturduğu geleneksel lezzetimiz aşureyle hep birlikte ağzımızı tatlandırıyoruz.

Muharrem Ayı Oruç Yemeği

45.000 kişi
img
Muharrem ayında Hz. Hüseyin ve ailesinin Kerbela’da şehit edilmesinin yıldönümü nedeniyle Sarıyer’de her yıl anma etkinlikleri düzenliyoruz. Muharrem ayında oruç tutan Sarıyerliler, oruç açma yemeğinin ardından deyişler, söyleşiler ve tiyatro oyunlarını izliyor.

Meclis Kararı ile Yapılan İlk Cemevi

img
Cumhuriyet Mahallesi’nde inşaatı tamamlanarak hizmete açılan İmam Hüseyin Cemevi, ülkemizde meclis kararıyla yapılan ilk cemevi olma özelliğini taşıyor.

Ramazan Etkinlikleri

img
Sarıyerliler artık ezbere biliyor. Mahalle iftarlarımızın sonrasında sahura kadar açık kalan İstinye Eski Tersane Alanı’nda buluşuyoruz. Geleneksel ramazan eğlenceleri, orta oyunu, Hacivat – Karagöz, tiyatro oyunları, sinema gösterimleri, konserler, lunapark, çay bahçeleri, alışveriş stantlarıyla dolu dolu bir alan bir ay boyunca sahur saati sonuna kadar yediden yetmişe herkesi ağırlıyor.

Yapımı Tamamlanan Camiler

img
İlçemizde bağışçı ya da dernek desteğiyle yapılması planlanan veya yapımına başlanan camilerimizin inşaatına destek veriyoruz. İnşaatı sona yaklaşan, bir nedenden dolayı yarım kalmış camilerimizi tamamlayıp hizmete açıyoruz.

İbadethane Bakım ve Onarım

img
Cami, kilise ve cemevleriyle tam bir kültür mozayiği olan ilçemizde yer alan tüm ibadethanelerimizin temel ihtiyaçlarında yanlarında oluyoruz.

Cenaze Hizmetleri

img

Kilisede Sahur

img
Geleneksel hale gelen Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi bahçesinde düzenlediğimiz sahur sofrasıyla, farklı dinlere mensup mahalle sakinlerinin hoş sohbeti sahur vaktine kadar devam ediyor.

Geleneksel Yeni Yıl Yemeği

img

Roş Aşana

img