Engelli Hizmetleri

ENGELLERİ SEVGİYLE AŞIYORUZ

Engellilere yönelik yapacağımız çalışmalarımızda, engellilik durumunun kişi ve ailesi üzerindeki etkisini en aza indirecek fiziksel, çevresel ve sosyal ortamı sağlamayı hedefliyoruz. Engelli kişileri, yaşamın sınırlı bireyler yerine; hayatın içinde, üretime katılan ve ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen, sosyal yaşam içinde kendisine yer edinebilen; bağımsız bireyler haline getirmek asli görevimizdir.

 • SEKOM(Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi)

2010 yılından bu yana 5000’e yakın vatandaşımızın yararlandığı Engelli Koordinasyon Merkezi’nde Sarıyer’de yaşayan engellilerin hayata kazandırılması ve sosyalleşmesi için çalışılmaktadır. Çalışmalar yoğunluklu olarak Sarıyer’de yaşayan engelli veri tabanının geliştirilmesi, nitelikli hale getirilmesi ile vatandaşlara danışmanlık ve yönlendirme hizmeti verilmesi konularında yoğunlaşmıştır. Aynı zamanda akülü-manuel sandalye, yürüteç, kanadyen, baston, havalı yatak, beyaz baston ve hasta bezi gibi ihtiyaçlar temin edilirken evde temizlik ve evde kuaför gibi hizmetleri de sunulmaktadır.
“Atla Terapi: Denge, koordinasyon, duruş kontrolü, konuşmayı uyarma ve iletişim becerilerini yükseltme amacıyla “Atla Terapi” çalışmaları yapılıyor.”

 

 • DOWN TOWN EVENT CAFE (Özel Bireylerin İşlettiği İlk Kafe)
  “ Engelli değiliz, sadece farklıyız ” diyen gençlerimizin işlettiği kafe, Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası -1. katta hizmetinizde.

Down Town Event Cafe, belediyemiz ile İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) iş birliğinde, Down sendromunun farkındalığını artırmak ve bu sendroma sahip gençlerimizi topluma kazandırmak amacıyla 2017 yılında hizmete açıldı. İşletmesi Down sendromlu gençler tarafından yapılan merkez, özel bireylerin işlettiği ilk kafe olma özelliğini taşıyor.

 • EÇADEM (Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi) “Anneleri düşünen en anlamlı proje”
  “Aile bütünlüğünü koruyor, yaşam kalitesini yükseltiyoruz”
  Koç Üniversitesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı ile yaptığımız iş birliğiyle hayat bulan Engelli Çocuk ve Aile Destek Merkezi’nde, engelli çocuklarımıza eğitim verilirken, çocuklarını kimseye bırakamadıkları için uzun yıllar boyunca sosyal yaşamdan uzak kalan aileler(özellikle kadınlar) bu sayede yeniden sosyal yaşama ve iş hayatına katılabiliyorlar.

   

   

  2014 yılından bu yana devam eden 150 çocuk ve annesi ile 75 kardeşin yararlandığı Türkiye’de bir ilk olan proje ile amaçlanan; engelli çocuk, anneleri ve kardeşlerine bakım ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi ile aile bütünlüğünün korunması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir.

 •  
 • ENGELLİ ve AİLELERİNE YAZ TATİLİ

2009 yılından bu yana 4.500 kişinin faydalandığı proje dahilinde belediyemize ait Kilyos Sosyal Tesisleri’nde her yaz engelli vatandaşlar ve ailelerine yaz tatili imkanı sunuyoruz. Sadece Sarıyer’den değil İstanbul dışından da belirli sayıda konuk kabul edilen proje kapsamında engeli nedeniyle uzun süredir tatile gidememiş, aileleri ile birlikte tatil imkanı bulamamış bireylerin ihtiyacına yanıt veriyoruz.

 • AKÜLÜ ARAÇLARIN BAKIM-ONARIM ÇALIŞMALARI

2012’den bu yana devam eden projeden bugüne kadar 377 kişi yararlanmış olup maddi imkanı yeterli olmayan vatandaşlarımızın arızalanan araçları ücretsiz olarak tamir edilmektedir. Tamir süreci uzadığı takdirde geçici araç temin edilen yurttaşların sosyal yaşamdan uzaklaşmalarına engel olunmaktadır.