SARIYER’DE DEV BULUŞMA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞÜKRÜ GENÇ’E SEVGİ SELİ

Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Sarıyerlilerle bir araya geldi. Adeta bir sevgi seline dönüşen mitingde kendisine gösterilen ilgi karşısında duygulanan Genç, “Yılların çözülemeyen sorunları bu baharla çözülecek ”dedi.

Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, yerel seçimler öncesi büyük Sarıyer buluşmasında vatandaşlarla bir araya geldi. Programa; CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kutlama havasında geçen miting sevgi seline döndü. Vatandaşların alkışları ve sloganları eşliğinde alana gelen Şükrü Genç, yoğun ilgi karşısında duygusal anlar yaşadı. Genç, “Bizim birlikteliğimiz 2009 yılında büyük bir coşkuyla başladı ve öyle de devam ediyor. Biz bugün buraya pazar günü seçim var diye gelmedik. Biz birlik beraberliğin temellerini Sarıyer’den atalım, bu birlikteliği daha da pekiştirelim diye geldik. Bugüne kadar yaşamın her alanında yılmadan mücadelemize devam ettik, edeceğiz de” dedi. Genç’in konuşmasının ardından Koliva müzik grubu sahne aldı. Gün sonunda Koliva’ya çiçeğini Şükrü Genç maskesi takmış küçük Poyraz takdim etti.

ÇÖZÜLEMEYEN SORUNLAR BU BAHARLA ÇÖZÜLECEK

Sarıyer’in yıllardır çözülmeyi bekleyen mülkiyet sorununa da değinen Şükrü Genç, “Mülkiyet sorununun artık çözülmesini isteyen, kafasını yastığa rahat koymayı bekleyen milyonlarca vatandaşımız var. Büyükşehir Meclisi’nden planların geri gönderilmesi doğru değil. Bu toplumdan yanaysan, bu insanların yüzüne rahatça bakmak istiyorsan o zaman bu planları o kapıdan geri döndürmeyeceksin. O yasaların maddelerini değiştirmeyeceksin. Değiştirdiğin anda sokakta yürürken huzursuz olursun. Ama artık bu işin baharı var, bu işin yarını var. Yılların çözülemeyen sorunları bu baharla çözülecek ve herkes bunun farkında” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET AŞKINA ELLERİMİZİ KENETLEYELİM

Mitingde Sarıyerlilere seslenen Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, “Sizin sevginizi hissediyorum. Bir şekilde seçim bitecek. Hep şunu söylüyorum insanlara, ‘Seçim bir gün, yaşam her gün.’ Biz bir güne değil, her güne hazırlık yapmalıyız. Bir gün bize yetmez. Hepimizin ayrı bir sorumluluğu var. Bu sorumluluğumuzu bilerek çalışacağız. Toplumlar arasındaki bölünmenin, ayrışmanın önüne geçeceğiz, yarını inşa edeceğiz. Şimdi Sarıyer’in yarınını inşa etmek için herkesi çığlıklarımızla çağıracağız. Sizden öyle bir çığlık bekliyorum ki bu çığlık çok uzaklara gitsin. Çığlığımızı duysunlar da bu ülkenin birlik beraberlik ve huzurunun bozulmayacağını, daima korunacağını bilsinler. Geleceğimize, çocuklarımıza, Sarıyer’imize, İstanbul’umuza, memleketimizin yarınına sahip çıkmaya bir kez daha söz veriyor musunuz? Bu cumhuriyeti korumak bizim görevimiz. Cumhuriyet aşkına bu elleri kenetlemek zorundayız” diye konuştu.

ŞÜKRÜ GENÇ,”PAZARTESİ İŞ BAŞI YAPACAĞIZ”

Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, yaklaşan yerel seçimler kapsamında temaslarını sürdürüyor. Sarıyer’de geçmiş dönemlerde aldıkları oy oranını arttıracaklarını söyleyen Başkan Genç, “Cuma günü kapıları kapatacağız, belediye izne çıkacak. Pazartesi iş başı yapacağız” dedi.

Yaklaşan 31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında temaslarına devam eden Sarıyer Belediye Adayı Şükrü Genç, Ayazağa’da düzenlenen kadınlar matinesine katıldı. Yoğun ilginin olduğu matinede Ayazağalı kadınlarla birlikte halay çeken Başkan Genç, programın ardından Zekeriyaköy’de bir site toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Taner Tayfur, belediye meclis üyesi adayları ve site sakinleri katıldı. 2009’da göreve geldiklerinde bir belediye değil enkaz devraldıklarını söyleyen Başkan Genç, 10 yılda planladıkları 166 projenin 115’ini hayata geçirdiklerini ifade etti. Seçimlerde geçmiş dönemde aldıkları oyları arttıracaklarını belirten Genç, Cuma günü izne çıkıp Pazartesi iş başı yapacaklarını bildirdi.

“EKREM İMAMOĞLU İSTANBUL’UN YENİ BELEDİYE BAŞKANI OLUYOR”

Zekariyaköy’de düzenlenen programa katılan ve Şükrü Genç’in Sarıyer’de yüzde 57 ile 60 arası oyla kazanacağını iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, “Çok çalışıyoruz çünkü ben hayatımda çalışmanın karşılığının halkın gözünde, gençlerin gözlerinde, annelerimizin sıcaklığında hiç bu kadar hissetmemiştim. İstanbul gerçekten 1 Nisan sabahına hazır. Artık güneş balçıkla sıvanmaz. Ben bir iddia koymuştum Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer’de 140 bin oy alacak ve yüzde 57 ile 60 arasında oranla kazanacak. Artık açık açık söylüyoruz, 3 gün sonra da kesinleşmiş olacak; Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul’un yeni belediye başkanı oluyor” diye konuştu.

“ORANI ARTIRACAĞIZ VE CİDDİ BİR OY ALACAĞIZ”

Geçmiş dönemde aldıkları oyların üzerine koyarak seçimi kazanacaklarını söyleyen Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, “2009’da çok net bir şekilde şunu söyleyebilirim biz bir belediye teslim almadık. 60 milyon bütçesi 150 milyon borcu olan, kapıda dünya kadar alacaklının olduğu, hacizcilerin beklediği bir ortamdı. Hep söylenir enkaz devraldık diye bu öyle bir şey de değil. Bir kurum yoktu ortada. Biz dedik ki Sarıyer Belediyesi’nin ve Sarıyer’in şu anda temel ihtiyaçları nelerdir. Bunların hepsini planladık ve yola çıktık. 166 kalem imalat planladık kısa, orta, uzun vadeli olarak. Bunun şu ana kadar 115’ini gerçekleştirmişiz. 2009’da yüzde 37 oyla seçildik. O zaman 55 bin oy almıştık. 2014’de bu yüzde 52’ye çıktı ve 107 bin oy aldık. Şimdi de oranı arttıracağız ve ciddi bir oy alacağız diye düşünüyorum. Cuma günü anahtarı kapatacağız, belediye izne çıkacak. Pazartesi iş başı yapacağız” şeklinde konuştu.  

SARIYERLİLER ‘BAHARA MERHABA’ DEDİ

Sarıyerliler baharı hep birlikte, coşkuyla karşıladı. Ayazağa’da buluşan yüzlerce vatandaş balık ekmek ikramından sonra ünlü sanatçıların verdiği konserle “Bahara Merhaba” dedi.

Ayazağa’da düzenlenen ‘Bahara Merhaba’ konseri yüzlerce Sarıyerliyi bir araya getirdi. Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlik balık ekmek şenliğiyle başladı. İkramların ardından Karadeniz Müziği’nin sevilen isimleri Ayşenur Kolivar, Grup Koliva ve Türk Halk Müziği’nin güçlü ismi Ender Bakır sahne aldı. Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun da kısa bir gösteri yaptığı gecede hep bir ağızdan söylenen şarkılarla keyifli anlar yaşayan Sarıyerliler müziğe doydu.

İNSANLARIN MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞTIM

Etkinlikte konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, “Yaşamın sanatsız olamayacağını, kültürsüz olamayacağını birlikte olmadan yaşamın olmayacağını biliyoruz. İnsanların mutlu olması kadar güzel bir şey yok. Sevginin, barışın hiçbir bedeli yok. Sadece gönülden gelecek. Sadece birliğe, barışa gönülden yaşamaya ihtiyacımız var. İnsanlar mutluluğa o kadar aç ki. Bırakın siyaseti, bırakın seçimleri biz seçimlerden sonra bu mutluluğu nasıl çoğaltabiliriz ona bakalım. Mutlu olmak, mutluluğun yolunu çizmek çok kolay. Yeter ki insanlar inansın. Ben 10 yıllık belediye başkanlığı dönemimde hep insanların mutluluğu için çalıştım. Halkım beni buraya layık gördüğü sürece de bunun için çalışmaya devam edeceğim. O mutluluğu ortaya çıkarıp tüm dünyaya yayacağız. İşte ben belediye başkanı olarak o zaman görevimi yapmış olurum. Toplumun birlik, beraberlik ve huzuru için çalışan tüm arkadaşlarıma buradan selam gönderiyorum” dedi.

SARIYER BELEDİYESİ’NE YEŞİL EKONOMİ ÖDÜLÜ

İnsan, doğa ve kent arasında dengeli bir ilişki kurmak, gelecek kuşaklara sağlıklı, temiz, sürdürülebilir, ekolojik bir kent bırakmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren Sarıyer Belediyesi, Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olma özelliği taşıyan ana hizmet binası ile ödüle layık görüldü. Ödülü alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu başarı Sarıyerlilere ait” dedi.
 Yeşil Ekonomi Programı’ndan yola çıkılarak çevreye verdiği önem ve duyarlılık nedeniyle proje üretmiş kişi ve kurumları onurlandırmak üzere Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından geliştirilen Yeşil Ekonomi Ödülleri bu yıl 5. kez sahiplerini buldu. PERPA Ticaret Merkezi’nde gerçekleşen gecede yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları önderleri ve iş dünyasının önde gelen isimleri bir araya geldi. Törende 2017 yılında hizmete açılan Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası, Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu alanı olarak ödüle layık görüldü. Ödülü alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir yerel yönetim olarak en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Törende kısa bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu bina için anlatılacak o kadar çok şey var ki aslında. Bu dünyanın ilk yeşil sertifikalı kamu binası. Hele de yerel yönetim olması açısından çok önemli. Şu anda elektrik üretmeye de başladık.  Biz tüm çalışma arkadaşlarımla berber sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir yerel yönetim olarak en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Daha yapacak çok işimiz var” dedi.

DOĞAYA EN AZ ZARAR VERECEK ŞEKİLDE TASARLANDISarıyer Belediyesi, 33 yıl aradan sonra, tek çatı altında hizmet vermeye başlayan yeşil ve engelsiz yeni hizmet binası, modern yapısı ile hem belediyecilik anlayışına yeni bir soluk getirdi, hem de vatandaşlara kolaylık sağladı. İstanbul’un en eski ve gözde semtlerinden olan Sarıyer, yeni açılan belediye hizmet binası kamu yapılarındaki çıtayı yükselterek dünyada bir ilke imza attı. Doğaya en az zarar verecek şekilde tasarlanan 93 bin metrekarelik dev kamu binası sürdürülebilirlik konusundaki ilk örnek. Sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji, ekolojik malzeme kullanımı, hava kalitesi, atıkların kontrolü gibi özellikleriyle benzerlerine göre yüzde 30 daha fazla tasarruf sağlıyor.

SARIYER’İN SEMBOLÜ BEYAZ MARTI HEYKELİ AÇILDI

Sarıyerlilerin yıllardır özlemini çektiği, ilçenin sembolü Beyaz Martı Heykeli Sarıyer Merkez’de açıldı. Alkışlar ve sloganlar eşliğinde gerçekleşen açılışta Sarıyer Spor Kulübü taraftarlarından Şükrü Genç’e destek geldi. Etkinlikte konuşan Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, “Ben her şekilde kendimi Sarıyer’e feda etmek için hazırım” dedi.

Yıllardır özlemle beklenen, ‘Beyaz Martı Heykeli’ Sarıyer Merkez’deki yerini aldı. Sabah saatlerinde İstinye’den yola çıkarak ilçeyi turlayan heykelin açılışına; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Taner Tayfur, Sarıyer Spor Kulübü Müdürü Şeref Ayer,  taraftarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Heykeltıraş Hüseyin Suna’nın bir buçuk ayda tamamladığı 6 metre uzunluğundaki kompozit heykel coşkulu kalabalığın sloganları eşliğinde açıldı. Heykeli Sarıyer Sporlu çocuklarla açan Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, “Ben her şekilde kendimi Sarıyer’e feda etmek için hazırım. Kendime yol arkadaşı arıyorum bu uğurda. Bu yolda çok başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

KENDİMİ SARIYER’E FEDA ETMEK İÇİN HAZIRIM

Açılışta konuşan Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, “Mikrofonun başına geçince herkes siyaset konuşacağım sanıyor ama biz siyaseti yaşamın içinde konuşuyoruz, siyaseti her şeyin önüne koyup duvara toslamaya hiç niyetimiz yok. Biz hep birlikte olacağız. İnsanlara hangi siyasi partidensin diye sormaya hiç gerek yok. Çünkü o zaman Sarıyerli olmanın anlamı kalmaz. Sarıyerli insan kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin onun için bir şey vardır o da huzurlu yaşamak, birlik beraberlik içinde yaşamak. İstanbul’un her ay yapılan istatistiklerinde Sarıyer en yaşanabilir ilçeler arasında birinci oluyor. Şu anda Sarıyer Spor Kulübü şampiyonluğa gidiyor. Kadın Voleybol Takımımız da şampiyonluğa gidiyor. Biz de her alanda, yaşam kalitesinde, eğitimde, sağlıkta şampiyonluğa gidebiliyorsak o zaman gerekeni yapmışız demektir. Ben her şekilde kendimi Sarıyer’e feda etmek için hazırım. Kendime yol arkadaşı arıyorum bu uğurda. Bu yolda çok başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR

Sarıyer Merkez Mahallesi Muhtarı Sinan Yüksel, “Büyük emekler vererek beyaz martı heykelini Sarıyer’e kazandıran Şükrü Genç’e teşekkür ediyorum” dedi. Sarıyer Spor Kulübü tribün lideri Ahmet Efe ise Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e, “ Dökme kalıp bir heykel yapmayıp sanatsal bir çalışma yapmış olduğunuz için öncelikle emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Daha uzun çok işleriniz olacak Sarıyer’de” diyerek teşekkür etti. 

SARIYER’İ GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER


SARIYER BELEDİYE BAŞKANI GENÇ’TEN “SARIYER’İ GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER”

Sarıyer Belediye Başkanı ve başkan adayı Şükrü Genç, “Sarıyer’i Geleceğe Taşıyacak Projeler”i gerçekleştirilen lansmanla tanıttı. Sarıyer’de iki dönem üst üste belediye başkanı seçilerek bir rekora imza atan ve yeniden aday olan Başkan Genç, “Seçim benim için ikinci planda. Biz çalışmaya devam ediyoruz. Sarıyer insanı bunu görecektir ve devam edeceğiz” dedi.

Göreve geldiği 2009 yılından bugüne kadar birçok projeyi hayata geçiren Sarıyer Belediye Başkanı ve başkan adayı Şükrü Genç, Sarıyer’e değer katacak yeni projelerini düzenlenen lansmanda Sarıyerlilere tanıttı. Programa CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti İlçe Başkanı Taner Tayfur, tiyatro oyuncusu Altan Erkekli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sarıyer’de geçtiğimiz 10 yılda gerçekleştirilen hizmetleri anlatan ve hizmetlerin devam edeceğini söyleyen Başkan Genç, ilçeyi geleceğe taşıyacak birbirinden önemli yeni projeleri de tanıttı. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen lansmana Sarıyerlilerin ilgisi yoğundu. Toplantıda yeşil alandan sosyal tesislere, kültür-sanattan eğitime kadar birçok alanda bugüne kadar yapılan hizmetler ve hayata geçirilecek projeler vatandaşlara anlatıldı.

SARIYER’E DEĞER KATACAK PROJELER

Sarıyer Belediye Başkanı ve başkan adayı Şükrü Genç’in projeleri arasında bulunan ‘Sosyal Market’ hizmetiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlar Sarıyer Halk Kartları’na yüklenen tutar karşılığında temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Sarıyer’in kimliğini oluşturan balıkçılığın geliştirilmesi, modern ve hijyenik mekanlarda balık satışının sağlanması için Balıkçılar Çarşısı kurulacak. Kilyos’ta termal turizm, yaz turizmi ve kültür turizmi geliştirmek ve Sarıyerlilere istihdam sağlamak amacıyla 311 bin metrekarelik alan üzerine, Karadeniz havzasına, uluslararası ölçekte dört mevsim hizmet verecek dev turizm yatırımı gerçekleştirilecek. Sarıyer’in köylerinde tarım ile uğraşan vatandaşları desteklemek, bölge halkının ürettiği ürünler için İstanbul’un diğer semtlerinde pazar oluşturulması ve satışının kolaylaştırılmasını sağlamak,  çalışmayan ev kadınlarına iş imkanı sunmak ve aile ekonomilerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak için tarım kooperatifi hayata geçirilecek. Akıllı çöp kutuları, akıllı sulama sistemleri, akıllı çevre sensörleri ölçümleme sistemi, yaşlı ve engelliler için giyilebilir teknoloji ile sağlık takibi, dineme istasyonları, beton teknolojileri, gençler için dijital merkez ve esnaflar için dijital altyapıyı kapsayan proje sayesinde Sarıyer ve Sarıyerliler günümüz teknolojisine ayak uyduracak. Zekeriyaköy Vadisi’nde imar planlarında spor alanı olarak ayrılmış 198 bin metrekarelik alana “Spor ve Yaşam Vadisi” projesi hazırlandı. Ayrıca Poligon Mahallesi’nde spor faaliyetlerinin ve organizasyonlarının gerçekleştirileceği kapalı spor salonu projesi ile dört mevsim spor için bir eksiklik daha giderilmiş olacak.

SARIYER İNSANI BUNU GÖRECEKTİR VE DEVAM EDECEĞİZ

31 Mart’tan sonra da göreve devam edeceklerine inandığını söyleyen CHP Sarıyer Belediye Başkanı ve başkan adayı Şükrü Genç, “Başından beri söylediğimiz bir şey var. Biz yaşamı kolaylaştırıp yeni yaşam oluşturacağız. Bu anlattığımız gelecek 5 yıldaki projeler de yeni yaşam alanları oluşturmaya yönelik olacak. Sarıyer bunların hepsini hak ediyor. Bizim hiçbir zaman kaybetmeyeceğimiz bir şey var. Birlik beraberliğimizi, insanlardaki temel geleneğimiz olan dayanışmamızı hiç kaybettirmeyeceğiz. Sarıyer için ne planlansa, ne yapılmak istense hepsi az. Çalışıyoruz biz. Seçim benim için ikinci planda. Biz çalışmaya devam ediyoruz. Biz burada, ben inanıyorum ki Sarıyer insanı bunu görecektir ve devam edeceğiz Her seçim öncesinde, çeşitli dönemlerde çok klasiktir ya bize sorarlar en büyük projeniz nedir diye. En büyük projemiz burada. Toplumun birliği, beraberliği, dayanışması, hoşgörüsü, barış içinde ve huzur içinde yaşamasıdır. Bundan daha güzel proje olur mu?” dedi.

İŞTE SARIYER’İ GELECEĞE TAŞIYACAK O PROJELER:

MÜLKİYET

Sarıyer’in en büyük sorunlarının başında mülkiyet sorunu geliyor.  Göreve geldiği ilk andan itibaren bu problemin çözümü için çalışmalar yürüten Şükrü Genç, “Biz sözümüzün arkasındayız. İmar Barışı ile çözülemeyen sorunu 2981 sayılı yasa ile yine biz çözeceğiz” diyerek yeni dönmede de çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

İSTİNYE’YE ÖĞRENCİ YURDU VE SOSYAL TESİS

İlçede öğrenim gören üniversite öğrencilerinin barınma sorununu en aza indirmek için yeni bir yurt hizmete açılacak. İstinye’de yaklaşık 6000 metrekarelik alan üzerine 800 yataklı öğrenci yurdu inşa edilecek.

SOSYAL MARKET

Sarıyer’de bir ilk daha hayata geçecek. Hizmete açılacak Sosyal Market sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar Sarıyer Halk Kartlarına yüklenen tutar karşılığında temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Sosyal Market’te kuru bakliyattan temizlik malzemesine sebzeden ekmeğe, yeni veya kullanılabilecek durumda olan ikinci el kıyafetlere kadar her şey bulunacak.

BALIKÇILAR ÇARŞISI

Sarıyer’in kimliğini oluşturan balıkçılığın geliştirilmesi, modern ve hijyenik mekanlarda balık satışının sağlanması için Balıkçılar Çarşısı kurulacak. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak ortak çalışmayla sahil hattının belirli noktalarında balık tutma platformları kurulacak.

KİLYOS TATİL KÖYÜ

Kilyos’ta termal turizm, yaz turizmi ve kültür turizmi geliştirmek ve Sarıyerlilere istihdam sağlamak amacıyla 311,000 metrekarelik alan üzerine, Karadeniz havzasına, uluslararası ölçekte dört mevsim hizmet verecek dev turizm yatırımı gerçekleştirilecek.

SARIYER TARIM KOOPERATİFİ

Sarıyer’in köylerinde tarım ile uğraşan vatandaşları desteklemek, bölge halkının ürettiği ürünler için İstanbul’un diğer semtlerinde pazar oluşturulması ve satışının kolaylaştırılmasını sağlamak,  çalışmayan ev kadınlarına iş imkânı sunulmak ve aile ekonomilerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak için tarım kooperatifi hayata geçirilecek. Proje, hem bölge ekonomisinin büyümesi sağlayacak hem de ulusalpolitikalara rol model olacak.

YAŞAMIN HER ALANINDA DİJİTAL DEVRİM

Akıllı çöp kutuları, akıllı sulama sistemleri, akıllı çevre sensörleri ölçümleme sistemi,  yaşlı ve engelliler için giyilebilir teknoloji ile sağlık takibi, dineme istasyonları, beton teknolojileri, gençler için dijital merkez ve esnaflar için dijital altyapıyı kapsayan proje sayesinde Sarıyer ve Sarıyerliler günümüz teknolojisine ayak uyduracak.

YAŞAM VE SPOR VADİSİ

Zekeriyaköy Vadisi’nde imar planlarında spor alanı olarak ayrılmış 198 bin metrekarelik alan projelendirildi. Profesyonel ve amatör sporcuların yararlanabileceği, bütün spor aktivitelerinin yer alacağı “Spor ve Yaşam Vadisi” projesi hazırlandı. Ayrıca Poligon Mahallesi’nde spor faaliyetlerinin ve organizasyonlarının gerçekleştirileceği kapalı spor salonu projesi ile dört mevsim spor için bir eksiklik daha giderilmiş olacak. Tüm bunların yanında çocukların ve gençlerin spor hayatının başlangıcında ve devamında ortopedik, fizyolojik kontrollerden geçmesi aynı zamanda tedavi edilmesi için Sporcu Sağlığı Merkezi kurulacak.

KÜLTÜR VE SANATA DEV YATIRIM

Huzur Mahallesi, Büyükdere Caddesi üzerinde inşa edilecek yeni kültür merkezi ile eski başkanlık binasında hizmete açılacak Kültür Sanat ve Gençlik Evi’yle , “Kültür ve Sanatın Kenti Sarıyer” markası daha da güçlendirecek, ilçeye bir değer daha kazandırılacak.

 • Sağlam altyapıyı inşa ettik, planlı dönüşümü sürdüreceğiz
 • Her mahalleye Çocuk Gündüz Bakımevi
 • Herkese Sarıyer Akademili olma fırsatı
 • Sarıyerli Öğretmenler için eğitim olanağı
 • Matematik Olimpiyatları Kampı
 • Türkçe ve Yabancı Dil Atölye Merkezi
 • Uskumruköy’e İlköğretim Okulu
 • Her Mahalleye SAGEM
 • Ayazağa Meydan ve Sabit Pazar Alanı
 • Engelsiz Sarıyer
 • Yaşam ve Semt Evi Sayıları Artacak
 • Girişimci Kadın Sayısı Artacak
 • Öğrenci ve İş Dünyasını Buluşturacak, Sürdürülebilir İstihdam Politikası
 • Gerçek Mobil Belediyecilik
 • Yapay Zeka Eğitimi ve Robot Takımı
 • Ekokent Vizyonu
 • Poligon’a Kapalı Spor Salonu
 • Sarıyer Su Sporlarının Üssü Olacak
 • Sporcu Sağlığı Merkezi
 • Dünyanın İlk Boğaz Müzesi
 • İleri Yaş Sağlıklı Yaşam Merkezi
 • Sağlığa Yatırım Sürecek
 • Hayvan Ambulansı
 • Deniz Ulaşımı
 • Bisiklet Yolları

BAŞKAN GENÇ’TEN DİNİ ÖNDERLERE ZİYARET

Üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili dolayısıyla dini önderleri ziyaret eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Regaip Kandili nedeniyle gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret kardeşliğin ve hoşgörünün bir örneği” dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili nedeniyle dini önderlerle bir araya geldi. Güne, Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nu ziyaret ederek başlayan Başkan Genç, ardından Türkiye Ermeni Katolik Başepiskopos Levon Zekiyan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ve Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti. Dini önderlere Sarıyer’i anlatan heykeli hediye eden Başkan Şükrü Genç, Fener Rum Patrikane Kilisesi’nde dilek diledi.

FARKLILIKLAR KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİN GÖSTERGESİDİR

Farklı dinlere mensup vatandaşların yaşadığı dinler arasında köprü kurduğu gerçeğine değinen Başkan Şükrü Genç, “Sarıyer farklı kültürlerin bir arada huzur içinde ve kardeşçe yaşadığı bir ilçe. Farklılıklar hiçbir zaman ötekileştirmenin ve ayrıştırmanın sebebi değil, aksine kültürel zenginliğin göstergesidir. Biz de bugüne kadar hiç kimseyi ayrıştırmadan ve ötekileştirmeden hizmetlerimizi yerine getirdik. Bundan sonra da böyle yapacağız. Regaip Kandili nedeniyle gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret kardeşliğin ve hoşgörünün bir örneği. İslam âlemi için büyük önemi olan bugünde önce Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nu ziyaret ettik. Şimdi de onun dostluk mesajlarını Ermeni ve Rum liderlere götürüyoruz” dedi.

BAŞKAN GENÇ ZEKERİYAKÖY’DE

BAŞKAN GENÇ ZEKERİYAKÖY’DE

Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, mahalle gezilerine hız kesmeden devam ediyor. Sorunlara yerinde çözüm üretmek için Sarıyer’de gidilmedik tek bir yer bırakmamayı hedef haline getiren Başkan Genç’in bugünkü durağı Zekeriyaköy oldu.

Mahalle mahalle, ev ev gezerek vatandaşların sorunlarını dinleyip, çözüme kavuşturan Başkan Genç, bugün de Zekeriyaköylü vatandaşlarla bir araya geldi. Sabah 09.00’da başlayan esnaf ziyareti akşam saatlerine kadar sürdü. Esnafın ve mahallelinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Genç,  gezi sırasında 85 yaşındaki Orhan Balaban’ı evinde ziyaret etti. İlerleyen yaşı ve rahatsızlığı dolayısıyla yürümekte güçlük çeken Balaban, seçim günü kendisine oy kullanmak için sandığa götürülmek üzere bir araç istedi. Araç sözünü veren Genç, Balaban’ı ziyaretinin ardından mahalle turuna devam etti.

MİNİKLERDEN BÜYÜK İLGİ

Başkan Şükrü Genç, gezi sırasında özel bir kreşi de ziyaret etti. Renkli anların yaşandığı ziyarette kendisini heyecanla karşılayan öğrencilerle İngilizce sohbet eden Genç, çocuklardan aldığı enerjinin her şeyden üstün olduğunu bir kez daha vurguladı.

OYAK SİTESİNDEKİ VATANDAŞLARIMIZI ZİYARET ETTİK

B

Yaşam alanlarını ziyaret ederek, sorunları dinleyen Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, Huzur Mahallesi Oyak Sitesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. 10 yıldır yoğun bir şekilde Sarıyerlilerin huzuru için çalıştıklarını söyleyen Başkan Genç, “Yanlışları düzeltip, eksikleri tamamlamak temel amacımız. Karşılıklı dayanışmanın çok önem arz ettiğini bilmemiz gerekiyor” dedi. 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2014 yılında Sarıyer’e bağlanan Huzur Mahallesi’nin en büyük sitesi olan Oyak Site sakinleriyle toplantıda buluştu. Huzur Mahallesi’nde yapılan çalışmaların anlatıldığı toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Göreve geldiğimiz yıldan beri Sarıyerliler için çalışıyoruz. Eksiklerimiz var. Olmaması mümkün değil. Ortak amaç doğrultusunda bir araya gelmemiz çok önemli. Geçtiğimiz hafta sonu Ayşen Gruda Parkı’nı ve Sarıyer’in en modern spor kompleksi olan Sarfit’i burada hizmete açtık. Güzel insanların ihtiyacı olan güzel hizmetleri yapmak için çalışıyoruz” dedi. Yaşanan genel sorunların farklı kamu kuruluşlarının yetki alanında olduğunu ifade eden site sakinleri, Sarıyer Belediyesi’ne yaptıkları çalışmalar için teşekkür etti. 

BAŞKAN GENÇ’E KİMLİK SORDU

Toplantıyı başından sonuna kadar dinleyen ve söz alarak parklarında bulunan tahterevallinin yenilenmesini isteyen 9 yaşındaki Karya Turan’ın Başkan Genç ile yaşadığı anısı kahkaha dolu anlar yaşattı. Karya ile ilgili anısını anlatan Başkan Genç, “Sarıyer Akademi’de otururken Karya arkadaşı ile oynuyordu. Kendisi ile sohbet etmeye başladım. Belediye başkanı olduğumu söylediğimde benden kimliğimi göstermemi istedi. Kimlikte ismimi görünce belediye başkanı olduğuma inandı” şeklinde konuştu. 

Oyak Sosyal Tesisi’nde düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Genç’in yanı sıra Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Taner Tayfur, Huzur Mahallesi Muhtarı Bekir Apak, Sarıyer Belediyesi birim müdürleri katıldı.

AYŞEN GRUDA’NIN ADI SARIYER’DE YAŞAYACAK


Sarıyer Belediyesi’nin onurlu yaşamlarıyla toplumda ön plana çıkmış emekçi isimlerin adını yaşatmak için başlattığı ‘Vefa Projesi’ kapsamında gönüllerimize taht kuran Ayşen Gruda’nın adı Ayazağa Huzur Mahallesi’nde yapılan parka verdi. Parkın açılışına Yeşilçam’ın birbirinden usta isimleri de katıldı.

Türkiye’nin ‘iki gözünün çiçeği’, Beş Kardeş’in Mukadder’i, Çöpçüler Kralı’nın Hacer’i, Yeşilçam’ın usta ismi Ayşen Gruda’nın adının verildiği parkın açılışı Ayazağa Huzur Mahallesi’nde gerçekleşti. 2 bin 700 metrekare alanda inşa edilen parkta 780 metrekare yeşil alan, 260 metrekare çocuk oyun alanı, 700 metrekare tenis ve basketbol sahası bulunan parkın açılışına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra Türk Sineması’nın ustaları İlyas Salman, Engin Aksu, Ali Güney, Muharrem Edemir, Teoman Ayık, Tuncay Akça, Pekcan Türkeş, Mehmet Yüksel, Zekiye Yılmaz ve İsmail Ölçermen katıldı. Etkinlikte Yeşilçam’ı Sevenler Derneği üyeleri Başkan Şükrü Genç’e teşekkür plaketi takdim etti.

BAŞI DİK BİR CUMHURİYET KADINI

Açılışta, Yeşilçam’ı Sevenler Derneği adına konuşan Muharrem Erdemir “ Sanatçılar ölmez, Ayşen Gruda da ölmedi. Bunu olumsuz hava koşullarına rağmen burada bulunmanızla da çok net bir şekilde anlıyoruz” dedi. Usta oyuncu İlyas Salman, “Ayşen Gruda sadece bir sanatçı değildi. Başı dik bir cumhuriyet kadınıydı. Onun isminin bu şekilde yaşatılması bizim için gurur verici. Sanatın ve sanatçının yanında oldukları için Sarıyer Belediyesi’ne ve Şükrü Genç’e teşekkür ediyorum, onlara minnet borçluyuz ” ifadelerini kullandı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, “ Biz her zaman halk için, halkla birlikte, halkın sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz. Halk için mücadele eden sanatçılarımızı Ayşen Gruda nezdinde selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

SANATÇILAR HERŞEYİMİZ

Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, tarihte izi bırakan isimlerin yaşatıldığı Vefa Projesi’nin çok önemli olduğunu anlatarak, “ Hava şartları biraz zorluyor olabilir. Ama biz 10 yıldır Sarıyer’e hava şartları ne olursa olsun hizmet ettik. Sanatçılar bizim her şeyimiz. Onlara sahip çıkmak da bizim görevimiz. Onların yaşamdan kopmasına izin vermemeliyiz. Sanatçılar insanları yaşamın içerisinde tutan en önemli unsurlardır” diyerek açılışa katılan Yeşilçam’ın emektar isimlerine çiçek takdim etti.

VEFA PROJESİ NEDİR?

Sarıyer Belediyesi 2017 yılında başlattığı Vefa Projesi ile tarihte iz bırakan unutulmaz isimleri yaşatmayı hedefliyor. Proje kapsamında yapılan veya yenilenen parklara usta isimlerin adları veriliyor. Bugüne kadar Tarık Akan, Sadri Alışık, Kazım Koyuncu, Yadigar Ejder, Sadık Ahmet, Nene Hatun, Baba Kenan’ın isimleri bu parklarda yaşatıldı.

BAŞKAN GENÇ YEREL YÖNETİMLERİ ANLATTI

MEF Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün düzenlediği Gençlik ve Yerel Siyaset Söyleşisi’nde öğrencilerle bir araya gelen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, gençlerin yerel siyasete katılması gerektiğini vurgulayarak, “Yaşama dair her türlü projeyi üretirken gençlere ihtiyacımız var” dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç MEF Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, gençlerin yerel yönetimde söz sahibi olabilmesi ve sorunlarını dile getirebilmesi amacıyla düzenlediği Gençlik ve Yerel Siyaset Söyleşisi’ne katılan Başkan Genç, yerel belediyeciliğin yanı sıra güncel konularda öğrencilere bilgi verdi, sorularını yanıtladı. Başkan Şükrü Genç konuşmasında, gençlerin yerel yönetimlerde söz sahibi olması gerektiğini belirterek, “Yaşamı gençlerle paylaşmak, karar mekanizmasında birlikte yer almak istiyoruz” dedi.

GENÇLER YEREL YÖNETİMLERE KATILMALI

Başkan Şükrü Genç, gençlerin yerel yönetimlerle birlikte çalışmasının önemine değinerek  “Üniversite gençliğinin üstlendiği bir işlevsellik olmalı. Biz kendi dönemimizde alternatif politikalar yaratmaya çalışırdık. Bizler iç içe yaşıyoruz. Eğitim gördüğünüz üniversite sınırlarımız içerisinde. MEF Üniversitesi’yle çeşitli protokollerimiz var ama biz gençlerle de bir şeyler yapmak istiyoruz. Biz sadece lojistik ihtiyaçlar söz konusu olduğunda bunları karşılayan değil, yaşamı birlikte paylaşmak istiyoruz, karar mekanizmasında da birlikte olmak istiyoruz. Örneğin Sarıyer’de bir gençlik politikası geliştireceksek ki yerel yönetimlerin en temel unsurlarının başında bu var: yeni yaşama dair her türlü projeyi üretmek. İşte bu her türlü projeyi üretirken her türlü teknolojinin takibi anlamında da sizlere çok büyük ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim” dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMLER DOĞRU YAPILMIYOR

Gençlere yerel yönetimler hakkında bilgi veren Başkan Genç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kent insanı, insan da kenti yaratır. İnsanlar var oldukça kentlerde yerleşmeye başlar ve kentlerin olgunlaşmasına vesile olurlar. Burada önemli bir nokta var. Önemli olan yaşamın içerisinde çarpıklık olmaması. Eğer siz yaşamın içerisindeki çarpıklığı düzeltemezseniz kenti olgunlaştıramazsınız. Şimdi kulağa hoş gelen bir olgu var, kentsel dönüşüm.  Kentsel dönüşümün sadece binaların doğru bir standartta inşa edilmesi olarak anlaşılması bizi yanlış yerlere götürüyor. Şu an Türkiye’nin geldiği nokta da bu. Ülkemizde doğru yapılan bir tane bile kentsel dönüşüm projesi yok. Çünkü kenti kent yapan özellikler yok. Bir arada olacağımız, mahalle yaşantımızı sürdürebileceğimiz bir kentsel dönüşüm modeli benimsenmelidir. Kentler, insanların barış içerisinde bir arada yaşadığı mekanlar olmalıdır. Bunu yaparken siyaseti yaşamın içerisinde tutmanız gerekiyor. Eğer siyaset yaşamın önüne geçerse kafayı duvara toslarsınız. Yaşam ve siyaset birlikte olmalı. Bu çok önemli.

TÜM PROJELERİMİZİN BİR HİKAYESİ VAR

Biz Sarıyer’i bu olgulara göre yönetmek için Sarıyer Kalkınma Eylem Planı hazırlıyoruz.  Bu planı da kentsel altyapı ve çevre, sosyal eğitimler ve kültür, hizmet sektörü olmak üzere üç ana başlıkta şekillendiriyoruz. Örneğin; belediye binamız, yaptığımız parklar, diğer binalarımız, BKSM, Yaşar Kemal Kültür Merkezi, Rauf Denktaş gibi birçok kültür merkezini bu plan doğrultusunda hayata geçirdik.  Bizim tüm projelerimizin bir hikayesi var. Sarıyer her yıl yapılan değerlendirmelerde en yaşanılabilir ilçeler arasında yer alıyor. Bunda biz tabii ki kendimize pay çıkarıyoruz. Ama sizlerin de çok büyük bir payı olduğunu biliyoruz.”

PAŞALI GENÇLERDEN MEŞALELİ KARŞILAMA

Halk buluşmalarına ve mahalle gezilerine aralıksız devam eden Sarıyer Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Şükrü Genç, önceki gün Reşitpaşa’daydı. Paşalı gençler tarafından coşkuyla karşılanan  Şükrü Genç, mahallelinin sorunlarını dinledi. En büyük desteğinin Sarıyer halkı olduğunu söyleyen Başkan Genç, mülkiyet sorunu hakkında; “Sorumlu şunlar demek yerine içinde bulunduğumuz durumdan nasıl kurtulabiliriz onun hesabını yapmamız lazım. Bu toplum hep birlik ve beraberlik içinde oldu. Kim ne anlatırsa anlatsın ortada bir gerçek var bizim yuvalarımız. Çok çalışıp, başaracağız. İnandığınızda bunu yapmak mümkün. 10 yıldır çok önemli işler yaptık. En büyük desteğim Sarıyer halkı oldu. Bu birlikteliği daha da pekiştirmek zorundayız” diye konuştu.