img
Su ürünlerinin uygun koşullarda depolanması ve sevkiyatı için soğuk zincirin oluşturulması / geliştirilmesi konularında desteğe ihtiyacı olan Rumeli Fener Su Ürünleri Kooperatifi’ne soğuk hava deposu inşa edildi. Ayrıca yapılan ziyaretlerde su ürünleri kooperatif binasının fiziki koşulları tespit edilerek binanın dış cephe montajı yapıldı.Soğuk hava deposu talebine kayıtsız kalmadı ❱❱ Yetişkinlere yönelik farkındalık oluşturmak, balık tüketimini artırmak ve kalp sağlığına dikkat çekmek amacıyla Türk Kalp Vakfı ve İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği’nin desteğiyle her yıl Kalbin İçin Olta At etkinliği düzenliyoruz. ❱❱ Engelli yurttaşlarımızın sosyal yaşama katılmalarının önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için görme engelli vatandaşlarımızın katılımıyla Özgürlüğe Olta Atalım etkinliği gerçekleştiriyoruz.
img
Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli balıkçılık ilçelerinden biri olan Sarıyer’de ilçe balıkçılığını AB standartlarına ve ülke mevzuatına uyumlu hale getirmek için Balıkçılık ve Su Ürünleri Birimi’ ni kurduk. Sarıyer Belediyesi olarak,bünyesinde Su Ürünleri Birimi kuran ve bu alanda personel görevlendiren ilk ilçe belediyesi olduk. Sarıyer Kaymakamlığı, Su Ürünleri Mühendisleri Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi iş birliğiyle; balıkçılara, midyecilere ve sektör temsilcilerine yönelik düzenlediğimiz Su Ürünleri Eğitim Seminerleri’nde, alanında uzman kişiler eğitimler verdi. Eğitimleri düzenli olarak takip eden katılımcılar sertifikalarını aldı.
img
SU ÜRÜNLERi BiRiMi BALIKÇILIK PROJESiNE AVRUPA BiRLiĞi’NDEN HiBE ❱❱ Su Ürünleri Birimi, İstanbul ölçeğinde balığın avlanmadan tüketimine kadar geçtiği tüm aşamaların, Avrupa Birliği (AB) Pazarlama Standartları ile uyum sağlaması hedefiyle başlattığı “AB Balıkçılık Pazarlama Standartlarının Uygulanması Yönünde Yerel Adımlar” projesi Avrupa Birliği’nden hibe desteği kazandı.Proje kapsamında İspanya, İtalya, Malta gibi ülkelerden gelen temsilcilerle İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi akademisyenleri ve Sarıyer Su Üünleri Kooperatifleri’nin katılımıyla çalıştay düzenlendi.
img
Avrupa’da kişi başına düşen yıllık balık tüketim miktarı 25 kilo iken, bu rakam ülkemizde 7 kilo. Sağlıklı beslenmenin en önemli unsurlarından olan balık tüketiminin düşük olması karşısında, özellikle çocukların bilinçlendirilmesi çok önemli.Bu bağlamda Dardanel A.Ş. iş birliğiyle bu oranı artırmak ve balık etinin faydalarını anlatmak için ilkokullarda Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum seminerleri düzenliyoruz.Kilyos Veysel Vardal Görme Engelliler İlkokulu balık-ekmek etkinliği